تمامي حقوق فروشگاه برای شرکت تجاري عجيب تو جيب محفوظ می باشد

معرفی چند بازی با ریاضی سرگرم‌کننده

معرفی چند بازی با ریاضی سرگرم‌کننده

ما در این وبسایت، بازی‌های مختلف زیادی را در سبک‌های مختلف معرفی کرده‌ایم. اما در بین این بازی‌ها، جای خالی تعدادی بازی با ریاضی به شدت احساس می‌شد. ریاضی، فقط مربوط به مدرسه و درس نیست. انعطاف دانش ریاضیات، به قدری زیاد است که مدرسه، بخش بسیاری کوچکی از آن را در بر می‌گیرد. بازی‌ها و سرگرمی‌های خیلی زیادی وجود دارند که با استفاده از ریاضی، یک فضای دوست داشتنی را برای ما می‌سازند. در این مقاله، قصد داریم تا تعدادی بازی با ریاضی جالب و سرگرم‌کننده را به شما آموزش بدهیم. همراه ما باشید.

حقایق بسیار جالب در مورد دانش ریاضیات

برای شروع مقاله، یک سری از حقایق خیلی جالب و قابل توجه دانش ریاضیات را بررسی می‌کنیم.

آیا می‌دانستید که واژه انگلیسی “صد” یا همان “Hundred”، از یک اصطلاح اسکاندیناوی (Hundrath) به وجود آمده است؟ جالب اینجاست که این واژه، در اصل به معنی عدد ۱۲۰ بوده است. یا اینکه در یک اتاق با حضور ۲۳ نفر، ۵۰ درصد احتمال دارد که دو نفر در یک تاریخ به دنیا آمده باشند. یکی از حقایق بسیار جالب و تاریخی، این است که بسیاری از علائم مخصوص ریاضیات، تا قبل از قرن شانزدهم میلادی وجود نداشته‌اند. به همین دلیل، تمامی معادلات را با استفاده از جملات حل می‌کردند. آیا این را می‌دانستید که واژه “Forty” که همان ۴۰ است، تنها عددی است که قرارگیری حروفش به ترتیب حروف الفبا هستند؟ یک سری علامت‌گذاری‌ها روی استخوان و فسیل حیوانات وجود دارد، که نشان می‌دهد که انسان‌ها، از ۳۰هزار سال قبل از میلاد مسیح، در حال فراگیری ریاضیات بوده‌اند. این را هم بدانید که در اعداد رومی، عدد صفر نشان داده نمی‌شود.

یک سری حقیقت جالب را با هم بررسی کردیم. حالا وقت آن است که بازی با ریاضی را شروع کنیم و حسابی لذت ببریم.

چند بازی با ریاضی سرگرم‌کننده

و حالا اصل مطلب.

جواب این سوال حتما ۲ می‌شود

یک عدد را در ذهنتان انتخاب کنید. هیچ فرقی ندارد که چه عددی را انتخاب کرده‌اید. حالا این عدد را بر عدد ۳ ضرب کنید. وقتی این کار را کردید، عدد ۶ را به آن اضافه کنید. سپس عدد نهایی را بر عدد ۳ تقسیم کنید. عددی که در اولین مرحله بر عدد ۳ ضرب کردید را از عدد نهایی که به دست آوردید کم کنید. بدون هیچ شکی باید به عدد ۲ برسید. هر عددی که دوست دارید را قرار بدهید و امتحان کنید. حتی اگر می‌خواهید، می‌توانید از یک مجهول استفاده کنید تا به جواب کلی برسید که باز هم ۲ است.

این معادله، یک بازی با ریاضی بسیار مهیج است که برای اثباتش، حتما از یک مجهول استفاده کنید.

معرفی چند بازی با ریاضی سرگرم‌کننده

بینگو؛ یک بازی با ریاضی گروهی

این بازی با ریاضی را می‌توان برای افزایش تمرکز بر انواع مسائل ریاضی، از جمله جبر و هندسه، انجام داد. شما باید برگه‌های یک نوع بازی شبیه لوتو ایجاد کنید که حاوی پاسخ به ۲۴ مسئله ریاضی منحصر به فرد و یک فضای آزاد در مرکز باشد. هر فردی باید یک برگه و برخی از نشانگرها را برای پاسخ‌های خود دریافت کند. سپس یک مسئله ریاضی را برای آن‌ها بخوانید یا بنویسید تا آن‌ها را حل کنند. اولین شخصی که راه حل را دریافت می‌کند، برگه خود را علامت می‌زند. کسی که ابتدا یک خط کامل را تکمیل کند، برنده بازی می‌شود.

Introducing fun math games

قانون عدد ۱۱

یک بازی با ریاضی بسیار مهیج، قانون عدد ۱۱ است. این قانون، در واقع شبیه به یک شعبده و ترفند است و یک راه خیلی خوب برای ضرب اعداد دو رقمی در ۱۱ را آموزش می‌دهد. برای انجام این شعبده یا ترفند، اول از همه، ۲ رقم را از عدد مورد نظرتان جدا کنید. آن دو رقم را با هم جمع کنید. حالا این عدد را بین دو رقم اول قرار بدهید و به جواب می‌رسید. اگر عدد مرحله ۲ بیشتر از ۹ است، روش کار یک مقداری تغییر می‌کند. عدد یک را به جای عدد ۹ که در سمت چپ است قرار بدهید. سپس به جای عدد ۱ که الان در سمت چپ قرار دارد، صفر بگذارید. برای مثال، عدد ۱۱ ضرب در ۹۶؛ ۹ را با ۶ جمع می‌کنیم و می‌شود ۱۵٫ عدد ۱۵ را بین ۹ و ۶ قرار دهید که بشود ۹۱۵۶٫ حالا ۱ را به سمت چپ ببرید و جایگزین ۹ کنید. می‌شود ۵۶ ۱٫ جای خالی را با صفر پر کنید که می‌شود ۱۰۵۶٫ به همین راحتی به جواب رسیدیم.

بازی ۱۰۱؛ یک بازی با ریاضی برای دورهمی‌های شما

اگر با جمعی از دوستانتان نشسته‌اید و بازی خاصی را پیدا نمی‌کنید، از ریاضی کمک بگیرید. همانطور که از نام این بازی مشخص است، هدف این بازی با ریاضی این است که تا آن جا که ممکن است، به ۱۰۱ امتیاز نزدیک شوید بدون این که از آن عبور کنید. شما باید دوستان خود را به دو قسمت تقسیم کنید. سپس به هر گروه یک  کاغذ به همراه تاس و یک مداد بدهید. حالا هر گروه یک بار تاس می‌اندازد. هر عددی که آمد، باید آن را در ۱۰ ضرب کنند و یا اینکه آن را نگه دارند. حالا از این به بعد عدد هر گروه به دست می‌آید. در هر مرحله که تاس می‌اندازند، باید عدد به دست آمده را به عددشان اضافه کنند تا به ۱۰۱ برسند!

Introducing fun math games

حل کردن جدول ضرب عدد ۹ با انگشتان دست

اگر خواستید که یک عملیات ریاضی را انجام دهید و نیاز به کمک داشتید، از انشگتان دستتان کمک بگیرید. این ترفند برای یادگیری جدول ضرب ۹ برای کودکان بسیار عالی است. در اولین مرحله، دو دست خود را در مقابل خود قرار بدهید. یک عدد یک رقمی که دوست دارید را انتخاب کنید. برای ضرب آن در عدد ۹، کافی است که انگشت به شماره عدد مورد نظرتان را خم کنید (از سمت چپ بشمارید). حالا رقم دهگان می‌شود تعداد انگشتان سمت چپ و رقم یکان می‌شود انگشتان سمت راست. به همین راحتی. برای مثال، ضرب عدد ۵ در ۹٫ از دست چپتان، ۵ انگشت بشمارید. انگشت پنجم را خم کنید. حالا ۴ انگشت در سمت چپ و ۵ انگشت در سمت راست دارید. پس حاصل ضرب این دو عدد می‌شود ۴۵٫ یک مثال دیگر؛ حاصل ضرب عدد ۹ در ۸٫ ۸ انگشت را از سمت چپ بشمارید. انگشت هشتم را خم کنید. حالا ۷ انگشت در سمت چپ و ۲ انگشت در سمت راست دارید. پس حاضل ضرب عدد ۹ در ۸ می‌شود ۷۲٫ به همین راحتی! البته شکل گرفتن این اتفاق اصلا شانسی نیست و دلایلی منطقی دارد که گفتنشان نیاز نیست.

معرفی چند بازی با ریاضی سرگرم‌کننده

سودوکو؛ بهترین بازی با ریاضی

چه کل بازی‌ها چه سودوکو. این بازی با ریاضی شاید بهترین بازی‌ای باشد که همه در هر سنی می‌توانند انجام دهند. بازی بدین شکل است که یک مربع ۹ در ۹ در مقابل ما قرار می‌گیرد که ۸۱ خانه دارد. (برای ضرب عدد ۹ در ۹ از ترفند بالا استفاده کنید!). حالا یک سری از این خانه‌ها، دارای یک عدد خاص هستند و تعدادی دیگر از خانه‌ها، عددی ندارند. هدف بازی این است که در هر ردیف، ستون و قطر مربع، عدد تکراری وجود نداشته باشد. فکر می‌کنم الان متوجه شده باشید که داستان چیست. پس باید اعداد را طوری قرار دهید که در هیچ ردیف، ستون یا قطری، عدد تکراری وجود نداشته باشد. حالا بروید و این بازی با ریاضی را انجام دهید. اگر در حین کار خواستید منفجر شوید، کمی صبور باشید و با دقت بیشتر به ادامه بازی بپردازید.

معرفی چند بازی با ریاضی سرگرم‌کننده

از این سرگرمی‌ها لذت بردید؟

دنیای ریاضیات، خیلی بزرگ‌تر و پیچیده‌تر از آن است که با یک مقاله به سرگرمی‌هایش بپردازیم. این سرگرمی‌هایی که معرفی کردیم، بیشتر برای کودکانی مناسب هستند که از ریاضی هراس دارند یا فکر می‌کنند که نمی‌توانند با ریاضی ارتباط برقرار کنند. با انجام این بازی‌ها و ترفندهای جالب، جذابیت‌های ریاضی را به آن‌ها نشان دهید. امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید.

نویسنده: عجیب تو جیب 

هرگونه کپی برداری از محتوا تنها با ذکر نام “عجیب تو جیب” و “درج لینک دقیق محتوا” در سایت مجاز است و در غیر این صورت و مشاهده‌ آن پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به لیست انتظار محصول بپیوندید ... جهت اطلاع از موجودی محصول از طریق پست الکترونیک، لطفا ایمیل معتبر خود را وارد نمایید. به محض موجود شدن محصول به صورت خودکار برای شما ایمیل ارسال خواهد شد. جهت اطلاع از موجودی و حراج شدن محصول از طریق پیامک، لطفا به بخش توضیحات محصول مراجعه کنید.