تمامي حقوق فروشگاه برای شرکت تجاري عجيب تو جيب محفوظ می باشد

مرغ چنگ؛ یک شگفتی از سوی طبیعت

مرغ چنگ یک شگفتی از سوی طبیعت

ما در وبسایت عجیب تو جیب، مقالات زیادی را در مورد دنیای حیوانات و پدیده‌های عجیبش آماده کردیم. اما پرنده‌ای که در مقاله امروز قرار است در موردش صحبت کنیم، به تنهایی مچ تمام پرنده‌های قبلی را می‌خواباند. مرغ چنگ، پرنده‌ای است که توانایی خارق‌العاده‌ای در تقلید صدا دارد. در این مقاله، قرار است تا این پرنده شگفت انگیز را مورد بررسی قرار بدهیم و تمام نکات جالب توجه در موردش را بیان کنیم.

دنیای پرندگان؛ دنیایی سرشار از آرامش

شاید برایتان عجیب باشد که چرا ما برای هر دسته از حیوانات، واژه “دنیا” را به کار می‌بریم. مثل دنیای پرندگان یا دنیای حیوانات. دلیل استفاده از این واژه، این است که اگر مطالب علمی و تحقیقاتی را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می‌شویم که خیلی از حیوانات، با همیدگر ارتباط برقرار می‌کنند و حقیقتا یک مکالمه واقعی شکل می‌گیرد. اما خب ما قادر به فهم آن نیستیم و غالبا متوجه این قضیه نمی‌شویم. دنیای پرندگان، یک دنیای واقعی است که ساکنانش احساس دارند، دعوا می‌کنند و دلتنگ می‌شوند.

این گونه‌های دوست داشتنی، با هم ارتباط برقرار می‌کنند و در شرایط سخت، هوای همدیگر را دارند و به هم کمک می‌کنند. چیزی که ای کاش ما انسان‌ها بیشتر به آن اهمیت می‌دادیم. خلاصه؛ پرندگان حقیقتا یک دنیای بزرگ و پر از آرامش را برای خودشان ساخته‌اند و متاسفانه خیلی از انسان‌ها به این مسئله هیچ بهایی نمی‌دهند. در ادامه مقاله، با یکی از گونه‌های بسیار بسیار شگفت‌آو به نام مرغ چنگ آشنا خواهیم شد. پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را اصلا از دست ندهید.

آشنایی اولیه

قبل از آن که به صورت کامل با این پرنده آشنا بشویم، بهتر است که یک آشنایی اولیه با آن پیدا کنیم.

مرغ چنگ، یک پرنده از پرندگان بومی استرالیایی است که در دو گونه Superb lyrebird و Albert’s lyrebird زندگی می‌کند. این پرنده اعجاب‌انگیز، عضوی از خانواده Menuridae می‌باشد. آن‌ها بیشتر به دلیل توانایی بسیار عالی در تقلید صداهای طبیعی و مصنوعی از محیط خود، و زیبایی چشمگیر دم بزرگ پرنده نر در هنگام خواستگاری، برجسته هستند. این پرندگان، دارای پرهای بسیار خوشگل با طراحی زیبا هستند و در بین محبوب‌ترین پرندگان بومی استرالیایی قرار می‌گیرند.

مرغ چنگ یک شگفتی از سوی طبیعت

طبقه‌بندی و تاکسونومی

پس از رسیدن اولین نمونه‌ها به دانشمندان اروپایی پس از سال ۱۷۹۸، طبقه‌بندی و تاکسونومی مرغ چنگ مورد بحث بسیاری قرار گرفت. این پرنده ابتدا توسط سرلشکر توماس دیویس در سال ۱۸۰۰ به انجمن Linnean لندن نشان داده شد و به صورت علمی به عنوان Menura superba توصیف شد. وی اساس کار خود را بر اساس نمونه‌های ارسال شده از نیو ساوت ولز به انگلستان قرار داد. در طول تاریخ، نام‌ها و گونه‌های مختلفی را به مرغ‌های چنگ اختصاص دادند. یک سری می‌گفتند که این پرندگان همانند قرقاول‌ها از نوع گالیفرم‌ها هستند. عده‌ای به آن‌ها پرندگان طاووس و یا پرندگان بهشتی استرالیا می‌گفتند. به طور کلی، چالش‌های زیادی برای طبقه‌بندی و تاکسونومی مرغ چنگ وجود داشته است.

Lyrebird wonder from nature

زیستگاه مرغ چنگ

مرغ چنگ در مناطقی از جنگل‌های بارانی در ویکتوریا، نیو ساوت ولز و جنوب شرقی کوئینزلند یافت می‌شود. این پرنده از خانواده Menuridae، همچنین در تاسمانی نیز یافت می‌شود که در قرن نوزدهم در آن‌جا معرفی شده است. بسیاری دیگر از این پرندگان زیبا، در پارک ملی Dandenong Ranges و پارک ملی Kinglake در اطراف ملبورن، پارک ملی سلطنتی و منطقه Illawarra در جنوب سیدنی، در بسیاری از پارک‌های دیگر در امتداد ساحل شرقی استرالیا و سرزمین بوته‌های حفاظت نشده زندگی می‌کنند. البته مرغ چنگ فقط در منطقه کوچکی از جنگل‌های بارانی جنوب کوئینزلند یافت می‌شود. به طور کلی اگر بخواهیم زیسستگاه مرغ چنگ را یک منطقه در نظر بگیریم، باید بگوییم “استرالیا”.

Lyrebird wonder from nature

هوش بالای مرغ چنگ

یکی از مسائلی که موجب مشهور شدن این پرنده شده است، هوش بالا می‌باشد. اما چه چیزی می‌تواند هوش بالای مرغ چنگ را به ما نشان بدهد؟ مهم‌ترین فاکتور که علت اصلی این قضیه شده، این است که مرغ چنگ توانایی جالبی در تقلید صدا دارد. به طوری که تعدادی از این پرندگان استرالیایی، از گونه‌های دیگر تقلید می‌کنند. زیست شناسان هنوز عملکرد تقلید پرندگان را کامل حل نکرده‌اند و احتمالا بیش از یک دلیل واحد برای تقلید صدای آن‌ها وجود دارد. آنچه روشن است، این است که پرندگان استرالیایی مذکور، توانایی خیره‌کننده‌ای در تقلید دقیق از صداهای اطراف جنگل‌های خود دارند.

بیشتر تقلیدهای آنها از گونه‌های دیگر پرندگان است؛ مثل انواع آوازها یا حرکات بال. البته مرغ چنگ تقریبا از هر صدایی تقلید می‌کند. این پرندگان با تقلید از صداهای انسانی مانند سوت آسیاب، اره برش متقاطع، اره برقی، موتور اتومبیل و دزدگیرهای ماشین، دزدگیرهای آتش نشانی، صدای تیر تفنگ، صدای دوربین، پارس سگ‌ها، گریه نوزادان، موسیقی، زنگ تلفن‌های همراه، و حتی صدای انسان، خودشان را به صدر مشهورترین پرندگان استرالیایی رسانده‌اند. منشا این صداها، اندامی خاص در پرندگان به نام Syrinx است که در نزدیکی محل اتصال نای و برونش‌ها قرار دارد و به خوبی در پرندگان رشد کرده است.

درست است که مرغ چنگ به تقلید صدا معروف است. اما جالب است بدانید که این پرنده یک سری حرکات و علائم مخصوص خودش را نیز دارا هست. مثل انواع حرکات و چرخش‌ها.

مرغ چنگ یک شگفتی از سوی طبیعت

مرغ چنگ در هنگام خواستگاری، بال‌های خودش را بدین شکل باز می‌کند.

تغذیه مرغ چنگ

این پرندگان از روی زمین و به صورت فردی تغذیه می‌کنند. تغذیه مرغ چنگ، طیف وسیعی از انواع بی‌مهرگان؛ از جمله حشرات مانند سوسک (بزرگسالان و لاروها)، نوعی حشره به نام Earwing، لارو مگس و لارو پروانه‌ها را در بر می‌گیرد. از دیگر حشرات می‌توان به هزارپا، عنکبوت و کرم خاکی اشاره کرد. یک سری دیگر از طعمه‌ها هستند که کمتر در معرض خطرند؛ مثل مارمولک‌ها و قورباغه‌ها.

مرغ چنگ یک شگفتی از سوی طبیعت

نظر شما در مورد این پرنده شگفت‌انگیز چیست؟

مرغ چنگ، بدون شک یک پرنده شگفت‌انگیز است. توانایی‌های تقلیدی او، دل هرکسی را می‌رباید. از بال‌های زیبایش در هنگام خواستگاری هم نباید به سادگی بگذریم. متاسفانه، این پرنده در حال قرارگیری در لیست جانوران در خطر انقراض قرار گرفته است! با توجه به تغییراتی که انسان‌ها در مناطق زندگی این پرندگان به وجود آورده‌اند و دیگر مسائل که تعدادی‌شان به خود طبیعت برمی‌گردند، ممکن است که مرغ چنگ منقرض بشود. امیدواریم که با تدبیر درست، از جان این گونه ارزشمند محافظت شود.

نویسنده: عجیب تو جیب

هرگونه کپی برداری از محتوا تنها با ذکر نام “عجیب تو جیب” و “درج لینک دقیق محتوا” در سایت مجاز است و در غیر این صورت و مشاهده‌ آن پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به لیست انتظار محصول بپیوندید ... جهت اطلاع از موجودی محصول از طریق پست الکترونیک، لطفا ایمیل معتبر خود را وارد نمایید. به محض موجود شدن محصول به صورت خودکار برای شما ایمیل ارسال خواهد شد. جهت اطلاع از موجودی و حراج شدن محصول از طریق پیامک، لطفا به بخش توضیحات محصول مراجعه کنید.