تمامي حقوق فروشگاه برای شرکت تجاري عجيب تو جيب محفوظ می باشد

بازی چکرز؛ کوه تفکر و هیجان

بازی چکرز؛ کوه تفکر و هیجان

به احتمال خیلی زیاد با بازی اُتِلو آشنایی دارید. بازی چکرز، همان بازی اتلو است که با شطرنج و تخته نرد قاطی شده است. این بازی از آن دسته بازی‌های فکری است که برای افراد اهل تفکر و هیجان ساخته شده است. تاریخچه بازی چکرز در نوع خودش جذابیت خاصی دارد. همچنین در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که بتوانید این بازی را امتحان کنید. پس به هیچ وجه ادامه متن را از دست ندهید.

بازی چکرز

تا به حال درباره بازی‌های زیادی نوشته‌ایم. اما جای خالی بازی‌های کلاسیک و قدیمی مثل چکرز واقعا خالی بود. شاید نام “چکرز” کمی برایتان ناآشنا باشد. بازی چکرز به نوعی یک ترکیب از سه بازی اتلو، تخته نرد و شطرنج است. پس تا الان باید متوجه شده باشید که این بازی چقدر به تفکر و هوش نیاز دارد. ترکیب هم اینگونه است که روش بازی مثل اتلو، صفحه بازی همان صفحه شطرنج و مهره‌های بازی مروبط به تخته نرد هستند. جامعه هدف این بازی هم کسانی است که بازی‌های فکری و کلاسیک را می‌پسندند. به همین دلیل، جوان‌ترها کمتر، و مسن‌ترها بیشتر به سمت این بازی می‌روند (این بازیه خوراک کافه‌ها و قهوه‌خونه‌هاست).

در مورد تاریخچه این بازی هم حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد. طبق روال همیشه، قبل از آنکه سریع بازی را شروع کنیم، با تاریخچه بازی آشنا می‌شویم تا درکمان از بازی بیشتر شود.

تاریخچه بازی فکری چکرز

اگر یادتان باشد، گفتیم که تاریخچه بازی چکرز در نوع خودش بسیار جالب است. دلیل حرف ما این بود که این بازی از سال‌ها بسیار دور محبوب بوده است. منظور از سال‌های دور، چیزی حدود ۵۰۰۰ سال پیش است! شگفت‌انگیز نیست؟

 گفته می‌شود که به تازگی یک شئ بسیار قدیمی ۵۰۰۰ ساله پیدا شده است که گویا شباهت عجیبی به بازی چکرز دارد. طبق اطلاعات مورخان، بازی چکرز در سال‌های دور با استفاده از سنگ‌های مخروطی شکل انجام می‌شده است.

در کشورهای اروپایی، نام این بازی از نام ملکه گرفته شده است (واژه “دام” یا “دامه” که به معنای “بانو یا ملکه” است).

این بازی یک نسخه انگلیسی از بازی چکرز به نام Draughts هم وجود دارد که در سده ۱۲ میلادی ساخته شد. به گفته منابع تاریخی، ناپلئون و سربازانش علاقه زیادی به بازی چکرز داشتند و در زمان‌های لشکرکشی، تخته‌های بازی چکرز را همراه خودشان می‌بردند تا در وقت آزاد بازی کنند.

بازی چکرز؛ کوه تفکر و هیجان

آموزش بازی چکرز

حالا که با تاریخچه بازی چکرز هم آشنا شده‌ایم، یکم بازی کنیم تا بیشتر لذت ببریم. این بازی هم به طبع دارای قوانین مخصوص خودش است. در ادامه متن به آموزش بازی چکرز می‌پردازیم.

توضیح اجمالی در مورد بازی چکرز: اول از همه باید بگوییم که این بازی دو نفره است.به طور کلی، دو مدل از صفحه بازی چکرز وجود دارد. یک مدل از بازی دارای صفحه ۶۴ خانه‌ای است که به صورت یک مربع ۸ در ۸ ساخت شده است. مدل دوم، دارای صفحه بازی ۱۰۰ خانه‌ای است و خانه‌ها روی یک مربع ۱۰ در ۱۰ قرار گرفته‌اند. رنگ خانه‌های این صفحه یکی در میان سیاه و سفید هستند. دقیقا عین صفحه شطرنج. قوانین هر دو مدل بازی هم کاملا یکسان است. بازی دارای ۲۰ مهره سفید و ۲۰ مهره سیاه است. جنس مهره‌های بازی‌ چکرز، چوبی است.

Checkers game; A mountain of thought and excitement

شروع بازی

بدون هیچ درنگی پیش به سوی بازی!

مرحله اول: در اولین مرحله از بازی چکرز، هر دو بازیکن باید مهره‌های خودشان را به شکلی تصویر بالا مرتب کنند.

مرحله دوم: در مرحله دوم، هر یک از بازیکنان می‌تواند در نوبت خودش یک مهره را حرکت دهد. اما حرکت دادن مهره‌های بازی چکرز قوانین خاصی دارد:

  • اولین قانون این است که مهره‌ها همیشه باید روی خانه‌های مشکی قرار بگیرند.
  • هر نفر می‌تواند فقط یک مهره را حرکت دهد.
  • مسیر حرکت مهره‌ها فقط به صورت مورب و رو به جلو است و بازگشت در بازی وجود ندارد. پس از قبل از حرکت کردن، از حرکت خودتان مطمئن باشید.
  • اگر دو مهره غیر هم‌رنگ به صورت قطری در کنار هم باشند، می‌توان با پریدن از روی مهره حریف، او را حذف کرد. فقط حواستان باشد که این حرکت برای زمانی است که پشت مهره حریف، خالی باشد.
  • اگر یکی از بازیکنان در نوبت خودش بتواند مهره حریف را بزند، تنها راه پیش رویش این است که مهره را بزند. در صورتی که یکی از بازیکنان بتواند چند مهره را بزند، به اجبار باید یک مهره را انتخاب و سپس بزند. یا مثلا اگر مهره‌های حریف به گونه‌ای باشند که بتوان تعداد زیادی از آن‌ها را زد، راهی به جز همین کار وجود ندارد.

مرحله سوم: تا اینجا با روش شروع بازی شده‌ایم. پس هر نفر مهره‌ای را انتخاب و به صورت مورب حرکت می‌دهد. اما یک قانون جالب در بازی وجود دارد. اگر با بازی شطرنج آشنا باشید، حتما می‌دانید که در این بازی اگر پیاده به سطر آخر برسد، تبدیل به وزیر می‌شود. یک چیزی شبیه به همین قانون در بازی چکرز هم وجود دارد. در واقع اگر یکی از مهره‌ها به سطر آخر برسد، تبدیل به شاه می‌شود. اگر کسی بتواند مهره‌ای را به سطر آخر برساند و آن را تبدیل به شاه کند، یک امتیاز خوب دریافت می‌کند. آن هم اینکه می‌تواند مهره شاه را به عقب برگرداند. مهره شاه می‌تواند حرکت رو به عقب انجام دهد. در حالی که حرکت رو به عقب برای مهره‌ای عادی مجاز نیست.

برنده بازی چگونه تعیین می‌شود؟

برنده بازی به راحت‌ترین شکل ممکن تعیین می‌شود. هر کسی که زودتر مهره‌هایش را از دست بدهد، بازنده بازی است. اما یک استثنا هم وجود دارد. گاهی اوقات پیش می‌آید که یکی از بازیکنان همچنان مهره دارد، اما این مهره‌ها مسدود شده‌اند و به هر حال نمی‌توان آن‌ها را حرکت داد.

بازی چکرز؛ کوه تفکر و هیجان

و در آخر

شاید در نگاه اول فکر کنید که بازی چکرز، یک بازی ساده است. اما حتما باید آن را تجربه کنید تا متوجه شوید این بازی چقدر به تفکر و برنامه‌ریزی نیاز دارد. قوانین بازی مشخص هستند و به ظاهر سختی خاصی ندارند. ولی پیاده‌سازی حرکات در بازی با توجه به قوانین، قطعا یک چالش دشوار برای شما خواهد بود.

آیا تا به حال این بازی را تجربه کرده‌اید؟ به نظر شما بازی‌های فکری بهتر هستند یا بازی‌های فیزیکی؟

نویسنده: عجیب تو جیب

هرگونه کپی برداری از محتوا تنها با ذکر نام “عجیب تو جیب” و “درج لینک دقیق محتوا” در سایت مجاز است و در غیر این صورت و مشاهده‌ آن پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به لیست انتظار محصول بپیوندید ... جهت اطلاع از موجودی محصول از طریق پست الکترونیک، لطفا ایمیل معتبر خود را وارد نمایید. به محض موجود شدن محصول به صورت خودکار برای شما ایمیل ارسال خواهد شد. جهت اطلاع از موجودی و حراج شدن محصول از طریق پیامک، لطفا به بخش توضیحات محصول مراجعه کنید.