تمامي حقوق فروشگاه برای شرکت تجاري عجيب تو جيب محفوظ می باشد

روش پرورش کرم ابریشم در خانه

روش پرورش کرم ابریشم در خانه

شما تا چه اندازه با پرورش حشرات مختلف آشنا هستید؟ آیا می‌دانید که دوران زندگی و بلوغ آنان چگونه است؟ یکی از کارهای جالبی که می‌توانیم انجام دهیم، این است که به پرورش دادن جانداران مختلف روی آوریم. حالا یا انواع گیاه یا حتی حشرات مختلف. کرم ابریشم، یکی از حشرات بسیار زیبا است که پرورش دادنش می‌تواند جالب باشد. البته، برای پرورش دادن کرم ابریشم، یک سری نکات مهم وجود دارد که همه آن‌ها باید رعایت شوند. در ادامه مقاله، با روش پرورش کرم ابریشم در خانه در خدمت شما خواهیم بود.

کرم ابریشم چیست؟

اول از همه، باید به این سوال پاسخ بدهیم که “کرم ابریشم چیست؟“. کرم ابریشم، در واقع لارو یا زنجیره پروانه ابریشم است. این حشره، یک حشره مهم از نظر اقتصادی است زیرا تولیدکننده اصلی ابریشم است. غذای کرم ابریشم، غالبا برگ‌های توت سفید است؛ اگرچه ممکن است که گونه‌های دیگر، توت معمولی و حتی پرتقال را نیز بخورند. جالب است بدانید که بنا به دلایل مختلف، رشد و پرورش یافتن این حشره، به انسان وابسته شده است. حدود ۵۰۰۰ سال است که پرورش کرم ابریشم در چین، هند، کره، نپال، ژاپن و غرب گسترش یافته است و صنعت پرورش کرم ابریشم برای تولید ابریشم خام در حال انجام است. متاسفانه با توجه به تغییرات محیطی و دیگر تغییراتی که در شیوه زندگی کرم ابریشم رخ داده، رنگدانه‌های موجود در آن‌ها از بین رفته‌اند و به همین دلیل سفیدرنگ هستند. به طور کلی، پرورش حشرات یک کار نسبتا دشوار است، اما اگر درست انجام شود، نتیجه خیلی جالبی می‌دهد.

آموزش پرورش دادن کرم ابریشم به صورت گام به گام

با توجه به حساسیت بالای پرورش کرم ابریشم، تمامی توضیحات را به صورت مرحله به مرحله و واضح برای شما قرار داده‌ایم.

مرحله اول پرورش کرم ابریشم؛ تهیه کردن تخم این حشره

شما می‌توانید تخم کرم ابریشم را  به صورت آنلاین و حضوری تهیه کنید. آن‌ها در هر زمان از سال در دسترس هستند. شما می‌توانید نژادهایی با الگوهای مختلف یا پیله‌های رنگی مختلف سفارش دهید، اما همه آن‎ها به طور یکسان پرورش می‌یابند.

تخم‌ها در مرحله اول، خیلی ریز هستند و رنگ زرد دارند. زمانی که به دست شما برسند، احتمالاً سبز-خاکستری، خاکستری – بنفش یا قهوه‌ای روشن خواهند بود. اگر رنگ دیگری ببینید، ممکن است که تخم کرم ابریشم با جهش نادر داشته باشید!

کرم ابریشم گونه‌ای اهلی است که در طبیعت وجود ندارد. به همین دلیل، گونه‌های وحشی آن در شرق آسیا، قابلیت پرورش یافتن با این روش‌ها را ندارند.

روش پرورش کرم ابریشم در خانه

مرحله دوم؛ نگه‌داری تخم کرم‌

تخم‌ها را در یک ظرف کوچک در یک اتاق گرم و با نور مناسب نگه دارید. ظرف پتری یا جعبه کفش از گزینه‌های رایج هستند. اگر دما را در حدود ۲۹ درجه سانتی‌گراد نگه دارید، تخم‌ها سریع‌تر رشد می‌کنند اما در دمای عادی هم مشکلی پیش نخواهد آمد.

هشدار: کرم‌های ابریشم، یک اتاق گرم را دوست دارند؛ اما نور مستقیم خورشید کمی خطرناک است.

تخم‌ها اگر خیلی خشک یا خیلی مرطوب باشند خوب عمل نمی‌کنند. اگر اتاق خشک است، سعی کنید کمی کاغذ مرطوب به ظرف اضافه کنید. اما تخم مرغ‌ها را لمس نکنید. اگر ظرف به اندازه کافی مرطوب است و در طرفین ظرف قطره ایجاد می‌شود، آن را به جایی خشک‌تر منتقل کنید.

روش پرورش کرم ابریشم در خانه

مرحله سوم پرورش کرم ابریشم؛ آمادگی برای خروج کرم از تخم

به طور کلی، حدود ۱ تا ۳ هفته با توجه به دمای هوا، طول می‌کشد تا کرم‌ها از تخم بیرون آیند. اگر دمای هوا کاملا مناسب باشد (همان ۲۹ درجه سانتی‌گراد)، کرم‌ها نهایتا ۹ روزه از تخم در می‌آیند. در دمای معمولی اتاق، ممکن است که تا ۳ هفته هم طول بکشد.

نکته مهم: اگر احیانا یکی از تخم‌های شما کلا در نیامد، هیچ مشکلی ندارد. این مسئله، یک اتفاق عادی در پرورش کرم ابریشم است.

How grow silkworms at home

مرحله چهارم؛ نگه‌داری از لارو کرم

مرحله نگه‌داری از لارو کرم، یک مرحله بسیار مهم است. لاروها را در یک جعبه یا هرچیز دیگری به این شکل نگه دارید. یک حوله کاغذی در کف جعبه قرار بدهید و کرم‌ها را روی آن بگذارید. چند سوراخ هم روی در جعبه قرار دهید تا هوا رد و بدل شود. دما را بین ۲۰ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد حفظ کنید. مقدار کمی نور آفتاب هم خوب است. اگر که بعد از مدتی، کرم‌ها بیشتر شدند و رشد کردند، تعدادی را وارد جعبه دیگری کنید.

How grow silkworms at home

مرحله پنجم پرورش کرم ابریشم؛ تغذیه کرم‌ها

تغذیه کرم ابریشم را خیلی جدی بگیرید. اگر بتوانید که برگ توت را پیدا کنید، خیلی خوب می‌شود. یک برگ پهن‌تر و یک برگ باریک‌تر. برگ پهن‌تر مناسب کرم‌های بزرگ است. کرم‌‌های کوچک هم از برگ باریک تغذیه می‌کنند. اگر که برای تغذیه کرم ابریشم، برگ پیدا نکردید، می‌توانید غذای مخصوص آن‌ها را تهیه کنید (آنلاین و حضوری فرقی ندارد اما ترجیحا حضوری بروید).

نکته: سعی کنید که برگ‌ها را مدام عوض کنید. و اینکه در مراحل اول تغذیه، میزان کمی از برگ به کرم‌ها بدهید و آرام آرام مقدار را افزایش بدهید.

هشدار: حتماِ حتما باید برگ‌ها را بشویید و سپس به کرم‌ها بدهید. بعد از شستن، برگ‌ها را به خوبی خشک کنید. برگ‌های زرد و بدرنگ را هم به کرم‌ها ندهید.

مرحله ششم؛ تمیز کردن کرم‌ ابریشم

ترک بیش از حد کرم ابریشم، می‌تواند باعث رشد کپک یا باکتری شود. پس از این رو، تمیز کردن کرم ابریشم، یک مسئله بسیار مهم است. برای چند روز اول، وقتی لاروها ریز هستند، می‌توانید از یک مسواک کوچک یا یک قاشق کوچک برای تمیز کردن اطراف آن‌ها استفاده کنید. هنگامی که اندازه آنها بزرگ‌تر شد، می‌توانید آنها را برداشته و در حین تمیز کردن به جعبه موقت منتقل کنید.

نکته: اگر دیدید که کرم‌ها در حال پوست اندازی هستند، تمیزکاری را به زمان دیگری موکول کنید. کرم‌ها بعد از پوست اندازی، حدود یک روز می‌خوابند.

نکته دوم: با آب و به خصوص با صابون شستشو ندهید، که می‌تواند لارو را از بین ببرد. چرخه زندگی فقط چند هفته طول می کشد. بنابراین می‌توانید صبر کنید تا آن‌ها در پیله باشند قبل از اینکه یک تمیزکاری کامل انجام دهید.

روش پرورش کرم ابریشم در خانه

مرحله هفتم پرورش کرم ابریشم؛ پیله کرم ابریشم

وقتی که لاروها شفاف شدند، آن‌ها را در قسمت‌هایی از رول دستمال قرار دهید. لارو کرم ابریشم معمولا چهار بار تغییر می‌کند. سپس شش یا هفت روز پایانی را قبل از آماده شدن برای تهیه پیله کرم ابریشم صرف می کنید. بدن آن‌ها کمی شفاف می‌شود و دیگر غذا نمی‌خورند. وقتی آن‌ها به اطراف پرسه می‌زنند و مدام سر خود را بالا می‌برند، به دنبال مکانی برای نصب پیله هستند. به آن‌ها کمک کنید تا رول دستمال را به صورت دایره‌ای برش بزنند، یا آن‌ها را به حوله‌های کاغذی یا روزنامه پیچیده منتقل کنید و انتهای آن را ببندید. اگر بعضی از کرم‌های ابریشم شروع به چرخش ابریشم کردند، آن‌ها را تنها بگذارید. قطع شدن چرخش می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد.

روش پرورش کرم ابریشم در خانه

مرحله هشتم؛ تبدیل کرم ابریشم به پروانه

تبدیل به پروانه بین ۸ تا ۱۴ روز طول می‌کشد. پیله‌ها را بدون هیچ مزاحمتی رها کنید تا کرم ابریشم بهترین فرصت را برای تبدیل شدن به بزرگسال سالم داشته باشد. ۲ ۳ روز دیگر صبر کنید. بعد از این مرحله، می‌توانید انتهای پیله را با تیغ ببُرید و شفیره را به آرامی بیرون بیاورید (البته پیشنهاد می‌کنیم که این کار را نکنید و بگذارید که کرم کارش را بکند). پروانه‌ها معمولا صبح زود بیرون می‌آیند، بنابراین اگر می‌خواهید در زمان وقوع آنجا باشید، زود بیدار شوید.

روش پرورش کرم ابریشم در خانه

تمام! پرورش کرم ابریشم با موفقیت انجام شد.

از پرورش کرم ابریشم لذت بردید؟

اگر که این کارها را به خوبی انجام دهید، نتیجه آن شما را به وجد خواهد آورد. پروانه‌های زیبا به وجود خواهند آمد و حسابی به شما کیف می‌دهد. حتما برای یک بار، پرورش کرم ابریشم را انجام بدهید.

نویسنده: عجیب تو جیب

هرگونه کپی برداری از محتوا تنها با ذکر نام “عجیب تو جیب” و “درج لینک دقیق محتوا” در سایت مجاز است و در غیر این صورت و مشاهده‌ آن پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به لیست انتظار محصول بپیوندید ... جهت اطلاع از موجودی محصول از طریق پست الکترونیک، لطفا ایمیل معتبر خود را وارد نمایید. به محض موجود شدن محصول به صورت خودکار برای شما ایمیل ارسال خواهد شد. جهت اطلاع از موجودی و حراج شدن محصول از طریق پیامک، لطفا به بخش توضیحات محصول مراجعه کنید.