تمامي حقوق فروشگاه برای شرکت تجاري عجيب تو جيب محفوظ می باشد

معرفی و آموزش بازی اسکربل (Scrabble)

معرفی و آموزش بازی اسکربل (Scrabble)

اگر در کنار دوستانتان نشسته‌اید و حوصله‌تان سر رفته است، پیشنهاد می‌کنیم که در کنار همدیگر به انجام بازی اسکربل بپردازید. این بازی مهیج، از بهترین بازی‌های فکری و دورهمی است و طرفداران بسیار زیادی را در سرتاسر دنیا بدست آورده است. پس اگر به دنبال یک بازی جذاب و دورهمی هستید، حتما تا آخر این مقاله همراه باشید تا با بازی اسکربل آشنا شوید.

اسکربل یک سرگرمی جذاب

خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که از بازی‌های کامپیوتری خسته می‌شویم و به دنبال سرگرمی ساده‌تری می‌گردیم. بهترین کار این است که همراه با دوستانمان به یک بازی گروهی، مهیج و فکری بپردازیم. لذتی که در بازی‌های فکری و دورهمی وجود دارد، واقعا در بازی‌های کامپیوتری و مجازی دیده نمی‌شود!

بازی اسکربل، از آن دسته بازی‌های گروهی است که افراد زیادی به آن علاقه‌مند هستند. بازی بسیار زیبای اسکربل، دقیقا بازی با کلمات است. برای اجرابی بازی به حداقل ۲ نفر و حداکثر ۴ نفر نیاز است. برای بازی کردن، نیاز به محیط مخصوصی هم نیست و شما چه در خانه باشید و چه در برون از خانه، می‌توانید بازی کنید.

به طور کلی، در بازی اسکربل باید کلمه بسازید. این بازی، صفحه‌ی مخصوص خودش را دارد که مربعی است و ابعاد ۱۵ در ۱۵ دارد. شما باید با حروفی که روی صفحه بازی قرار دارند، کلماتی معنی دار بسازید. دقت کنید که کلمات باید دارای معنی درستی باشند. برای آنکه راحت‌تر باشید، می‌توانید از مجموعه کلمات استاندارد بازی استفاده کنید. برای ساختن کلمات، هر دو حالت افقی و عمودی مجاز است و از این حیث محدودیتی وجود دارد. این بازی یک جورایی به همان جدول خودمان شباهت دارد.

تاریخچه بازی اسکربل

تاریخچه بازی اسکربل به سال ۱۹۳۸ برمی‌گردد. این بازی مهیج در سال ۱۹۳۸ و توسط یک معمار آمریکایی به نام آلفرد موشر باتز ساخته شد. آقای موشر باتز، این بازی را با الهام‌گیری از بازی دیگرش یعنی “لکسیکو” طراحی کرد که همان بازی با کلمات بود. این دو بازی شباهت‌های زیادی به هم دارند و می‌توان گفت که تقریبا یکی هستند. نحوه امتیازگیری و صفحه بازی عملا یکسان هستند. آلفرد موشر تا قبل از آنکه اسم اسکربل را برای بازی جدیدش انتخاب کند، قرار بود نام Criss-Crosswords را روی بازی‌اش بگذارد که بعدا پشیمان شد، و در آخر اسکربل را انتخاب کرد. علاوه بر اسکربل و لکسیکو، بازی‌های دیگری هم توسط آلفرد موشر اختراع شدند که نتوانستند موفقیت دو بازی قبلی را بدست آورند.

معرفی و آموزش بازی اسکربل (Scrabble)

تصویری از آقای آلفرد موشر باتز

بازی اسکربل فارسی

نسخه فارسی بازی اسکربل، در سال ۱۳۹۹ توسط گروه تولیدی “بازیکوش” معرفی و تولید شد. عرضه رسمی این بازی هم در خرداد ماه سال ۱۳۹۹ انجام شد. در نسخه فارسی بازی اسکربل، صفحه بازی دارای ۱۰۲ کاشی است. ۱۰۰ کاشی برای جایگذاری حروف تعیین شده‌اند و ۲ کاشی دیگر به کاشی‌های صفر معروف هستند.

تا قبل از معرفی نسخه فارسی، بازی اسکربل به ۳۷ زبان مختلف ترجمه و تولید شده بود. زبان فارسی، ۳۸امین زبان موجود برای این بازی است.

معرفی و آموزش بازی اسکربل (Scrabble)

آموزش اجرای بازی

توضیحی خلاصه در مورد بازی فکری اسکربل: در این بازی ۲ تا ۴ نفر به رقابت می‌پردازند. هر یک بازیکنان می‌تواند در نوبت خودش، یک یا چند حرف را در خانه‌هایی که خالی هستند قرار دهد. اما باید دقت کند که حروف را در مجاور خانه‌های پر قرار دهد. حالا به سراغ توضیحات جامع و گام به گام می‌رویم (نسخه فارسی بازیکوش).

وسایل بازی: صفحه مخصوص بازی اسکربل  –  صد کاشی حروف و دو کاشی صفر  –  کیسه دارای کاشی‌های بازی  –  چهار طاقچه

گام اول: در مرحله اول بازی اسکربل، باید نفر اول را تعیین کنید. برای آنکه نفر آغازکننده بازی مشخص شود، هر کدام از بازیکنان باید یک حرف را از کیسه بیرون بیاورد. حرف هر کسی که به الف نزدیک‌تر بود، باید بازی را شروع کند. اگر کسی احیانا کاشی صفر را بیرون بیاورد، خودش باید بازی را آغاز کند.

گام دوم: طاقچه‌ها دقیقا برای این گام ساخته شده‌اند. هر کدام از بازیکنان باید ۷ حرف را از کیسه بیرون بیاورد و در طاقچه بگذارد. سپس باید به حروف نگاه کند و ببیند که چطور می‌تواند با حروف مشخص شده، کلمه‌ای معنادار بسازد.

نفر اول بازی را شروع کند

پس از گذر از دو گام اول، نفر اول باید بازی را شروع کند. نفر اول می‌تواند حروف را از راست به چپ با از بالا به پایین بچیند. طریقه چینش باید طوری باشد که یکی از حروف کلمه‌اش، از خانه مرکزی ستازه رد بشود. حالا باید امتیازات خودش را حساب کند. امتیازتی روی هر کاشی نوشته شده است. باید آن‌ها را جمع، و سپس در ۲ ضرب کند (ضرب کردن امتیاز در عدد ۲ مختص نفر اول است!). او باید امتیاز بدست آمده را در کاغذی ثبت کند. بعد از اتمام مراحل باید به تعداد حروفی که استفاده شد، حروف جدیدی از کیسه خارج و در طاقچه قرار داده شود.

نوبت به نفر دوم می‌رسد

نفر دوم هم مانند نفر اول تمامی مراحل را با رعایت قوانین طی می‌کند. پس باید حواسش باشد که کلمه او معنی درستی داشته باشد و تمامی کاشی‌های به هم متصل باشند. بازیکن دوم که کاشی‌هایش را به درستی قرار داد، باید امنتیازش را به صورت ستونی زیر اسم خودش بنویسد و مانند نفر اول، به تعداد حروف کم شده حروف جدید را به کیسه اضاف کند.

معرفی و آموزش بازی اسکربل (Scrabble)

برنده را مشخص کنید

وقتی از تمام کاشی‌های درون کیسه استفاده کردید و کیسه خالی شد، اولین کسی که بتواند با حروف باقی مانده روی طاقچه‌اش کلمه‌ای معنادار در صفحه بسازد، بازی را تمام می‌کند اما حواستان باشد هنوز برنده نشده است! وقتی بازی تمام شد، دیگر بازیکنان باید جمع امتیازهای کاشی‌های باقی مانده‌شان را به کسی که بازی را تمام کرد بدهند. سپس همگی امتیازاتشان را حساب می‌کنند و طبیعتا کسی که امتیاز بیشتری را بدست آورده است به عنوان برنده انتخاب می‌شود.

معرفی و آموزش بازی اسکربل (Scrabble)

روش محاسبه امتیازها

۴ علامت مخصوص در صفحع بازی اسکربل وجود دارند. نفر اولی که از این خانه‌ها استفاده کند، امتیاز اضافی دریافت می‌کند. تاکید بر این است که امتیاز اضافه فقط برای نفر اولی است که از این خانه‌ها استفاده کرده است.

کلمه ضرب در ۲  –  کلمه ضرب در ۳  –  حرف ضرب در۲  –  حرف ضرب در ۳

کلمه ضرب در ۲: اگر یکی از حروف کلمه ساخته شده روی این خانه قرار بگیرد، باید امتیازتان را در عدد ۲ ضرب کنید

کلمه ضرب در ۳: دقیقا مشابه با حالت قبلی است. فقط به جای ۲، در ۳ ضرب کنید.

حرف ضرب در ۲: هر حرف که روی خانه قرار بگیرد، باید امتیاز همان حرف در عدد ۲ ضرب بشود.

حرف ضرب در ۳: دقیقا مشابه با حالت قبلی است. فقط به جای ۲، در ۳ ضرب کنید.

Introduction and training of Scrabble game

توضیحی در مورد قانون بینگو و کاشی‌های صفر

قانون بینگو: اگر یکی از بازیکنان بتواند فقط در یک حرکت با تمام ۷ حرف موجود در طاقچه‌اش یک کلمه معنی دار بسازد، ۵۰ امتیاز اضافه دریافت می‌کند.

کاشی‌های صفر: اگر یادتان باشد گفتیم که در بازی اسکربل از ۱۰۲ کاشی استفاده می‌شود که دو تا از آن‌ها “کاشی صفر” نام دارند. این دو کاشی هیچ حرف و امتیازی ندارند و فقط کمک می‌کنند که اگر کلمه ناقصی دارید، آن را پر کنید. نقش اصلی این دو کاشی وقتی مشخص می‌شود که می‌خواهید کلمه‌ای بلند بسازید.

Introduction and training of Scrabble game

نظرتان در مورد بازی اسکربل چیست؟

احتمالا دیگر تا الان کاملا با بازی اسکربل آشنا شده‌اید. حالا نظرتان در مورد این بازی چیست؟ توصیه ما به شما این است که حتما حتما به همراه دوستانتان حداقل یک بار بازی را امتحان کنید تا متوجه هیجان بالای آن شوید!

نویسنده: عجیب تو جیب

هرگونه کپی برداری از محتوا تنها با ذکر نام “عجیب تو جیب” و “درج لینک دقیق محتوا” در سایت مجاز است و در غیر این صورت و مشاهده‌ آن پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به لیست انتظار محصول بپیوندید ... جهت اطلاع از موجودی محصول از طریق پست الکترونیک، لطفا ایمیل معتبر خود را وارد نمایید. به محض موجود شدن محصول به صورت خودکار برای شما ایمیل ارسال خواهد شد. جهت اطلاع از موجودی و حراج شدن محصول از طریق پیامک، لطفا به بخش توضیحات محصول مراجعه کنید.